Skip to content Skip to footer

Save The Date Fotoğraf Çekimi

Save The Date fotoğraf çekimi, son zamanlarda evlenecek olan çiftlerin sıklıkla tercih ettiği oldukça sevilen bir trend.

Bir zamanlar gelin ve damat, nikah tarihi almaya gittiğinde almış oldukları evrakların fotoğraflarını çeker ve nikah günlerinin yazılmış olduğu bu kâğıdı sosyal medyada sevdikleri ile paylaşarak evleneceklerini duyururlardı. Ancak artık bu duyuru ve paylaşım yöntemi eskide kaldı. Artık Save The Date var.  Özellikle trendlere uyum sağlayan yenilikleri takip eden çitflerin yapmış olduğu oldukça sevimli bir trend bu.

Çiftler artık nikah tarihi aldıktan sonra bir fotoğrafçıyla anlaşıp Save The Date çekimleri yaptırıyor.  Bu özel çekimler; gelinlik ve damatlık dışındaki bir konseptle çekilen, çiftlerin evleneceği tarihi davetlilere duyurmanın özel bir yolu.

Türkçesi “tarihi kaydet” anlamına gelen Save The Date ile davetlilere düğün tarihinin olduğu gün  yapmamalarını ve düğün tarihini önceden kaydetmelerini söylemiş oluyorsun. Böylelikle düğün için herkes planını önceden yapmış oluyor ve düğüne gelmemek için herhangi bir bahane bulmalarına fırsat kalmamış oluyor. Burada asıl amaç Save The Date ile düğün tarihini sosyal medyadan duyurmak ancak bazı çiftler bu fotoğrafları davetiye olarak bastırıp bu şekilde de duyurabiliyorlar. Siz de dilerseniz bu fotoğrafları sosyal medya hesabınızdan paylaşabilir ya da davetiye olarak bastırabilirsiniz.

Save The Date elbette yalnızca fotoğraf çekimi ile gerçekleşmiyor. Sosyal medya için video çekimi ile de gerçekleşebiliyor. Bu videolar için bir hikâye yazılıyor ve evlenecek olan çift, o hikâyeyi canlandırıyor. Bu, sonradan yazılmış bir hikâye de olabilir, çiftin yaşamış olduğu bir olay da canlandırılabilir. Seçim tamamen çiftlere ait. Ve oldukça eğlenceli bir karar aşaması.

Genel olarak düğün tarihinden 3 ay önce yapılan Save The Date çekimleri, bu anlamda çiftler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Böylece dilediğiniz konsepti rahat rahat seçebiliyor ve çekimi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu süreçte de çekimlerinizi sosyal medya hesaplarınızdan ara ara paylaşabiliyor ve davetlilerinizin tarihi gözden kaçırmasını engelleyebiliyorsunuz. Hatta fotoğraflarınızı whatsaptan toplu mesaj halinde de gönderebiliyor ve güzel bir vesile ile bire bir iletişime geçmiş olabiliyorsunuz.

Save The Date gibi özel bir çekim için de yine yapmanız gereken tek şey, ruhunuzu yansıtabileceğinizi düşündüğünüz, birlikte eğlenceli kareler çıkarabileceğinize ikna olduğunuz bir fotoğrafçı bulmak.

Fotoğrafçınızla anlaştıktan sonra yapmanız gereken şey, size en uygun konsepti seçmek. Bunun için çift olarak sevdiğiniz ya da ilginizi çeken konseptleri fotoğrafçınızla paylaşabilir ve sonucunda fotoğrafçınızın sizin için yapmış olduğu önerileri dikkate alabilirsiniz.

Özgün kareler için tüm isteklerinizi fotoğrafçınızla mutlaka paylaşmalı ve ona uygun olan tüm kıyafet ve aksesuar seçimlerini önceden ayarlamalısınız. Ayrıca elbiseniz mutlaka Save The Date ruhuna uygun olmalı. Çünkü kostüm ve fotoğraf arasındaki uyum, ortaya gerçek bir sanat eseri çıkarabilir ve ömür boyu bakmaktan bıkmayacağınız müthiş kareler elde edebilirsiniz.

Son olarak mekân seçimi, kostüm ile uyumlu hale getirebileceğiniz mükemmel bir fon. Tüm bunların birleşimi, duvarınızda yıllarca asılı kalacak ve mükemmel bir anı koleksiyonu olarak yüzünü daima gülümsetecektir.

Detaylı Bilgi Al!