Skip to content Skip to footer

Düğün Klibi

Düğün klibi; düğün belgeseli, düğün hikayesi gibi adlarla da anılır. Düğün günü sabahı çoğu zaman kuaförde gelinin hazırlıkları ile başlayan bu hikâye, akşam gelin ve damadın düğün mekanına girişi ve yapmış olduğu son dansa kadar devam eder. Bir günlük oldukça yoğun bir tempoyu kapsayan bu süreç, film tadında ve tamamen profesyonel bir şekilde bir şekilde kurgulanır.

Düğün klibi ya da hikayesinde bu kez oyuncular tamamen siz çiftler olursunuz. Dilerseniz bu kurguda senarist de siz olabilirsiniz. Çünkü zaten hem yapımcı hem de oyuncusunuz. Hayat boyu yaşayacağınız en heyecan verici deneyimlerden biri. Tamamen size özel.

Elbette her düğünün hikayesi özeldir. Ancak ayrıntılar sizi daima  daha farklı kılar. İlk tanıştığınız günlerden bir fotoğraf, bir video, birlikte çekildiğiniz ya da tanışmanıza vesile olan arkadaşlarınızın fotoğraf ve videosu… Evlilik teklifi ve o güne ait en güzel anların gösterilmesi. Ve nihayet düğün gününe ait olan o görüntüler… Hepsi de birbirinden değerli binlerce an.

Dilerseniz bu videolara ilk tanıştığınız andan bir fotoğraf, bir görüntü de ekleyebilirsiniz. Tarihi ya da sizin için özel bir mekânda çektirdiğiniz fotoğrafları da ekleyebilirsiniz. Ya da taptaze bir deniz havası ile sahil kenarından görüntüler…

Yaratıcı bir düğün hikayesi için yine yapmanız gereken tek şey, sizin için doğru olan fotoğrafçıyı bulmak. Sonrasında fotoğrafçınızın sizin için yapacağı doğru yönlendirmeler ile oldukça özgün ve özgür düğün klipleri oluşturabilirsiniz.

Ancak hayalini kurmuş olduğunuz bir hikâye varsa eğer kafanızda; bunu önceden klibinizi çekecek olan yönetmen ile paylaşıp onun notlar almasına ve buna yönelik hazırlıklar yapmasını sağlamanız gerekmektedir. Yönetmen, sizin istediğiniz bir tema için sabah 05.00’te kalkabilir ve hayalini kurduğunuz manzarayı çekmek için çalışmaya başlayabilir. Çünkü bu estetik kaygılar, düğün klibinizin aynı zamanda en ayırt edici yanları olacaktır.

Düğün klibi çekilirken sizin de bu güzel ayrıntıların bir parçası olabilmek için doğal davranmanız gerekmektedir. Bu konuda yapmanız gereken tek şey, kamerayı tamamen unutmak. Böylece yaşadığınız anın atmosferine kapılacak ve ortaya harika görüntüler çıkmasına neden olacaksınız. Klip sırasında sizden almış olduğumuz eşine bakan aşk dolu bir 5 saniye, ağırlaştırılmış bir çekim ile 10 saniyeye çıkarılabiliyor. Arkadaşlarınızla yapmış olduğunuz çılgın danslar, eğlenceli görüntüler hızlandırılabiliyor ya da yavaşlatılabiliyor.

Düğün hikayesinde esas olan en özel ve duygu dolu anları kaçırmamak. Bu hem çeken hem de çekilen için büyük önem taşır. Detaylar, çekim kalitesi hem klibe renk katar hem de kurgucunun işini kolaylaştırır. Aşk dolu, hüzün dolu, eğlenceli bakışlar; gelinin ve damadın o güne özel aksesuarları, mekân süslemelerinin yakın çekimi, gelin ve damadın düğün mekanına girişi, ilk dans, hareketli danslar, fotoğraf çekimleri, arkadaşların dahil olduğu eğlenceli danslar, pozlar, gelin çiçeğinin fırlatılması… Tüm bu anlar klibin içeriğini en özel, en güzel şekilde oluşturan detaylar.

Elbette, profesyonel ve eğlenceli bir ekiple.