Skip to content Skip to footer

Dış Çekim

Hayatımıza yepyeni bir soluk getiren dijital fotoğraf makineleri, artık kişisel alanlarımızda kolaylıkla ulaşılabilen bir hizmet haline geldi. Dolayısıyla bu durum, hayatımızın en özel günlerinden biri olan düğün nişan çekimi gibi alanlarda da sınırlarını genişleterek hızla yayıldı.

Eskiden yalnızca stüdyolarda en fazla 10 – 15 poz ile bitirilen düğün çekimleri o günlere ait bir anı olarak oldukça standart şekillerde albümlerde ve çerçevelerdeki yerini alıyordu. Ve zaten sınırlı olan poz çeşitlerine de fotoğrafçı kendisi karar veriyordu. Bugün ise çekimin sınırlarını artık çiftler belirliyor. Çekimin süresi, mekânı, günü, evlenecek olan çiftlerin isteği doğrultusunda şekilleniyor. Her sezon trendler değişse de düğün de “dış çekim” gibi özel istekleri gerçekleştirme düşüncesi hiç değişmiyor.

Aslında oldukça eğlenceli bir hale dönüşen bu dış çekimler hem çeken hem de çekilen için tam bir “eğlence” havasına bütünmüş durumda ve artık dört gözle bekleniyor. Aksi bir durumda, tıpkı eskiden olduğu aile büyükleriyle gidilen ve zorunluluktan gerçekleşen bir görev olmaktan öteye gidemeyecekti. Oysa bir ömür zevkle bakabileceğiniz, her bir karede kamera arkası eğlenceli anları da hatırlayabileceğiniz bir anı albümü oluşturmak ne kadar özel kalıyor diğerinin yanında. Bu durumda yapmanız gereken en iyi şey, sizi en iyi yansıtacak doğru fotoğrafçıyı bulmak.

Doğru fotoğrafçıyı bulmanın ilk kuralı onunla yüz yüze görüşmek elbette. Çünkü portfolyonun dışında çekiminizi yapacak olan ekibi bire bir tanımış olmak size hem güven verecek hem de bir fikir oluşturacaktır kafanızda. Peki doğru fotoğrafçı nasıl bulunacak? Elbette öncelikle yaşadığınız yere, daha sonra sosyal medyalara ve arkadaş tavsiyelerine bakılarak. Özellikle tavsiyeler bu konuda oldukça belirleyici. Nitekim bir deneyim ve övgüyle bahsedilen bir fotoğrafçı size hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlayacaktır. Bu durumda hiç beklemeyin ve tavsiye aldığınız ya da fotoğraflarını beğendiğiniz bir fotoğrafçı ile vakit kaybetmeden görüşün.

Tavsiye dışında kendi çabalarınız doğrultusunda bir fotoğrafçı bulacaksanız eğer, bu durumda yapmanız gereken şey o fotoğrafçının çekmiş olduğu, bir çifte ait tüm fotoğrafları incelemek. Bu size, yaşayacağınız çekim deneyimi hakkında oldukça isabetli fikirler verecektir. Eğer bu aşamayı da hallettikten sonra ilk aşamayı zihinsel olarak geçtiyseniz, bundan sonra yapmanız gereken tek şey telefona sarılmak. Yüz yüze görüşmeden önceki telefon irtibatı sizin için bir öngörü oluşturacaktır. Bu aşamadan sonra ise artık karar verecek olduğunuz aşamaya ulaşmış oluyorsunuz. Bu sırada siz sevdiğiniz çekimleri gösterip fotoğrafçıdan da arka planındaki hikâyeyi dinlediğinizde, sizin için karar aşaması tamamlanmış oluyor.

Hikâyenin bu kısmı oldukça otomatik ve sıradan görünüyor olabilir. Ancak işin asıl eğlenceli kısmı bu aşamadan sonra başlıyor. Burada fotoğrafçı olarak bizlerin amacı, çift olarak sizi en doğal en eğlenceli hallerinizle çekmek. Gülümsemeleriniz, kahkahalarınız ve çekim mekânı ile göstermiş olduğunuz uyum. Tüm bunlar sonrasında ortaya çıkan o muhteşem karelerden sonra çoğunlukla aile fotoğrafçınız haline geliyor ve yıllar içerisinde bambaşka “dış çekim” mekanlarında genişleyen ailenizin güzel fotoğraflarını çekiyoruz.

Anlaşılacağı gibi amacımız yalnızca bir “dış çekim” değil, bir duygu paylaşımı ve uzun yıllara dayanan sağlam bir dostluk. Bunun için daima en iyisini yapmaya ve enerjinize enerji katmaya devam edeceğiz.

Detaylı Bilgi Al!